Worcester Polytechnic Institute                        2/28/2019 - 8:45 PM
2019 NE Swimming 11-14 Age Group Championships, Sanction #: NE19-0228CRIMA 
                        Hosted by Crimson Aquatics                         
 
 Event 4  Boys 13-14 800 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
           NE: * 7:06.54  3/10/2016 Bluefish Swim Club, ABF-NE
                          W.Barao, R.Wright, I.Horstkamp-Vinekar, A.Buche
          RES: # 7:06.54  3/10/2016 Bluefish Swim Club, ABF-NE
                          W.Barao, R.wright, I.Horstkamp-Vinekar, .Buche
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 ABF-NE  'A'                   7:07.29    6:59.21*        48  
     1) Him, Landon J 14              2) Parent, Josh R 14            
     3) Misto, James P 14             4) Lutz, Ty E 14                
                 23.05        49.72 (49.72)
      1:17.70 (1:17.70)   1:45.57 (1:45.57)
        2:01.04 (15.47)     2:36.07 (50.50)
      3:03.11 (1:17.54)   3:30.48 (1:44.91)
        3:53.87 (23.39)     4:20.67 (50.19)
      4:48.02 (1:17.54)   5:14.91 (1:44.43)
        5:37.53 (22.62)     6:03.55 (48.64)
      6:31.04 (1:16.13)   6:59.21 (1:44.30)
  2 ABF-NE  'B'                   7:28.85    7:13.45         42  
     1) Delisle, Nathan L 13          2) Dubey, Mitch C 14            
     3) Shute, Ryan M 14              4) Coleman, Nate J 14           
                 24.16        51.58 (51.58)
      1:20.45 (1:20.45)   1:49.10 (1:49.10)
        2:12.89 (23.79)     2:39.50 (50.40)
      3:06.94 (1:17.84)   3:34.25 (1:45.15)
        3:58.89 (24.64)     4:26.53 (52.28)
      4:55.73 (1:21.48)   5:24.90 (1:50.65)
        5:48.64 (23.74)     6:16.12 (51.22)
      6:45.03 (1:20.13)   7:13.45 (1:48.55)
  3 BGSC-NE  'A'                  7:23.57    7:17.91         40  
     1) Ivanov, Matvey A 14           2) Bodet, Theo F 14             
     3) Lee, Gabe J 14                4) Maldari, Caleb D 13          
                 24.39        52.45 (52.45)
      1:22.01 (1:22.01)   1:51.11 (1:51.11)
        2:15.14 (24.03)     2:42.37 (51.26)
      3:11.50 (1:20.39)   3:40.28 (1:49.17)
        4:05.22 (24.94)     4:33.12 (52.84)
      5:02.35 (1:22.07)   5:31.26 (1:50.98)
        5:54.68 (23.42)     6:21.07 (49.81)
      6:48.97 (1:17.71)   7:17.91 (1:46.65)
  4 CRIM-NE  'A'                  7:33.56    7:20.80         38  
     1) Minassian, Nareg 14           2) Andrews, Nicholas G 13       
     3) Zhang, Alan Y 14              4) Chea, Rittivuth E 14         
                 24.77        51.06 (51.06)
      1:19.19 (1:19.19)   1:46.75 (1:46.75)
        2:11.99 (25.24)     2:40.02 (53.27)
      3:09.05 (1:22.30)   3:37.32 (1:50.57)
        4:02.48 (25.16)     4:30.54 (53.22)
      4:59.92 (1:22.60)   5:29.96 (1:52.64)
        5:55.17 (25.21)     6:22.93 (52.97)
      6:52.11 (1:22.15)   7:20.80 (1:50.84)
  5 CS-NE  'A'                    7:25.30    7:22.71         36  
     1) Boccone Schuur, Henry T 14    2) Whittaker, Ray L 14          
     3) Fowler, Aaron W 14            4) Huang, Hubert 14             
                 25.36        53.75 (53.75)
      1:23.10 (1:23.10)   1:51.93 (1:51.93)
        2:16.96 (25.03)     2:45.37 (53.44)
      3:15.01 (1:23.08)   3:44.20 (1:52.27)
        4:08.28 (24.08)     4:36.42 (52.22)
      5:05.66 (1:21.46)   5:35.48 (1:51.28)
        5:59.68 (24.20)     6:26.97 (51.49)
      6:54.66 (1:19.18)   7:22.71 (1:47.23)
  6 YNS-NE  'A'                   7:38.02    7:28.64         34  
     1) Long, Matthew T 13            2) Thomas, Jake M 14            
     3) McLaughlin, Daniel F 14       4) Chemel, Theo J 14            
      1:26.36 (1:26.36)   1:56.06 (1:56.06)
        2:20.95 (24.89)     2:48.82 (52.76)
      3:17.10 (1:21.04)   3:46.11 (1:50.05)
        4:10.67 (24.56)     4:38.21 (52.10)
      5:06.85 (1:20.74)   5:36.16 (1:50.05)
        6:01.30 (25.14)     6:29.80 (53.64)
      6:59.33 (1:23.17)   7:28.64 (1:52.48)
  7 CRIM-NE  'B'                  7:43.66    7:34.90         32  
     1) Mitchell, Liam F 14           2) Meekins, Jack G 13           
     3) Kim, Andrew J 13              4) Andrews, Timothy C 13        
               3:48.84                     
                          3:59.34 (3:59.34)
            4:14.54 ( )         4:42.54 ( )
            5:11.62 ( )         5:40.70 ( )
        6:05.83 (25.13)     6:34.64 (53.94)
      7:04.92 (1:24.22)   7:34.90 (1:54.20)
  8 BGSC-NE  'B'                  7:42.93    7:35.49         30  
     1) Reynoso Williams, Sam A 14    2) Wei, Andy S 14               
     3) Bunt, Jaden A 14              4) Butera, Jack L 14            
                 26.28        55.10 (55.10)
      1:24.84 (1:24.84)   1:53.80 (1:53.80)
        2:19.12 (25.32)     2:48.32 (54.52)
      3:19.58 (1:25.78)   3:51.21 (1:57.41)
        4:15.85 (24.64)     4:45.34 (54.13)
      5:16.58 (1:25.37)   5:47.78 (1:56.57)
        6:11.83 (24.05)     6:39.28 (51.50)
      7:07.55 (1:19.77)   7:35.49 (1:47.71)
  9 Phoenix-NE  'A'               7:38.05    7:37.78         28  
     1) Quitkin, Zach M 14            2) Lim, Miles A 14              
     3) Connors, Casey P 13           4) Topi, David A 13             
                 25.80        54.08 (54.08)
      1:23.40 (1:23.40)   1:52.52 (1:52.52)
        2:17.41 (24.89)     2:44.97 (52.45)
      3:13.50 (1:20.98)   3:41.18 (1:48.66)
        4:07.40 (26.22)     4:37.19 (56.01)
      5:08.44 (1:27.26)   5:38.62 (1:57.44)
        5:54.03 (15.41)     6:34.13 (55.51)
      7:05.78 (1:27.16)   7:37.78 (1:59.16)
 10 KING-NE  'A'                  7:54.04    7:48.03         26  
     1) Morse, Elliot J 14            2) Craft, Sam R 13              
     3) Coughlin, Daniel R 14         4) Bird, Jon A 14               
                 25.29        53.32 (53.32)
      1:22.34 (1:22.34)   1:50.93 (1:50.93)
        2:17.92 (26.99)     2:48.70 (57.77)
      3:21.22 (1:30.29)   3:53.79 (2:02.86)
        4:19.57 (25.78)     4:49.23 (55.44)
      5:20.48 (1:26.69)   5:51.62 (1:57.83)
        6:16.74 (25.12)     6:46.00 (54.38)
      7:16.73 (1:25.11)   7:48.03 (1:56.41)
 11 Phoenix-NE  'B'               7:58.28    8:05.47         22  
     1) Carrico, William T 13         2) Batmaca, Teddy M 13          
     3) Tomamichel, Matthew R 14      4) Griffin, Eamon V 14          
                 27.49        58.27 (58.27)
      1:30.61 (1:30.61)   2:02.78 (2:02.78)
        2:30.24 (27.46)     2:59.95 (57.17)
      3:30.87 (1:28.09)   4:01.76 (1:58.98)
        4:27.59 (25.83)     4:56.95 (55.19)
      5:28.12 (1:26.36)   5:59.07 (1:57.31)
        6:16.42 (17.35)   6:59.88 (1:00.81)
      7:32.92 (1:33.85)   8:05.47 (2:06.40)
 
                      Men - Team Rankings - Through Event 4                       
 
  1. Bluefish Swim Club                254   2. Crimson Aquatics                  121
  3. Gator Swim Club                   111   4. Phoenix Swimming                  101
  5. The Current                        62   6. YMCA of the North Shore Sharks     36
  7. Kingfish Swimming                  33   8. Andover-North Andover YMCA Hur     24
  8. Warriors Swimming                  24  10. Greenwood Swimming                 18
 11. Cape Cod Swim Club                 14  12. Inner City Marine YMCA             12
 13. Envious Swimming                    9  14. Mei's Typhoons Swimming Club        8
 15. Oyster River Otters                 6  16. Jcc Sea Serpents                    4
 17. Belmont Aquatic Team                3  18. Hockomock Area YMCA Lightning       2